Pediyatrik nöroşirürji

Doç. Dr. Bülent Önal Haber Pediyatrik nöroşirürji

Beyin boşluklarında su toplanması (hidrosefali) nedeniyle Batman’ da özel bir hastanede yatırılan 7,5 aylık erken doğumla dünyaya gelen, 2 kilo ağırlığındaki 20 günlük minik bebek ameliyat olmak üzere Siirt devlet hastanesine sevk edildi ve başarılı bir operasyon sonrası sağlığına kavuştu.

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Beyin cerrahisi uzmanı Op. Dr. M. Bülent Önal ‘Hastanemizde daha önce yenidoğan grubu ameliyatlar yapılamamaktaydı. Bu sebeple bu tip hastalar çocuk hastanesinden direk olarak batıya sevk edilmekteydi. Hastanemiz bünyesine yeni katılan arkadaşımız Dr. Seval Karakaya’nın anestezi ünitesine olan katkıları sonucu bu tip ameliyatları ekip olarak gerçekleştirebileceğiz’ dedi.
Anestezi ve reanimasyon uzmanı Dr. Seval Karakaya ‘Yetişkin hasta anestezisinden oldukça farklı olan yenidoğan anestezisi konusunda bilgi ve tecrübelerimizi minik bebekte başarı ile uygulayabildiğimiz için çok mutluyum’ dedi.
7 buçuk aylık erken doğum sonucu Siirt’ te dünyaya gelen minik bebeğin prematuriteye bağlı beyin kanaması tespit edilmiş ve Batman’ a sevk edilmiş. Hastanın takibi sırasında beyin boşluklarında genişleme ve beyin basıncında artış olması üzerine hastaya acilen şant ameliyatı yapılması gerektiği belirtilmiş. Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Ömür’ ün devreye girmesiyle hasta Siirt Devlet Hastanesine sevk edilerek anestezi ve beyin cerrahi doktorları tarafından konsülte edilerek acil olarak başarılı bir ameliyat yapıldı.
Op. Dr. M. Bülent Önal ‘Hastamız servisimize akşam saatlerinde yatırılarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapıldı. 2 kilo ağırlığındaki minik yavrunun genel anestezi altında ameliyatı oldukça riskliydi. Aile ameliyat hakkında bilgilendirildi. Bu tip ameliyatlar Türkiye’ de belli büyük üniversitelerde yapılabiliyor. Yenidoğan anestezisi, ameliyatları ve ameliyat sonrası bakımı erişkin hastaya göre oldukça farklı bir ekoldür ve tecrübe gerektirir. Daha önce bulunduğumuz merkezlerde edindiğimiz tecrübeler sonucu bu ameliyatı yapmaya karar verdik. Başarılı bir ameliyat sonrasında hastamız yatağına alındı. Anne sütünü emmeye başlayan hastanın giderek daha iyiye gideceğini düşünüyorum’ dedi.
Hastanın ileri bakım ve beslenme için Siirt Çocuk Hastanesine sevk edileceği ve genel durumununsa şu an oldukça iyi olduğu öğrenildi.
Siirt Devlet Hastanesi olarak bölge çapında büyük bir kalite yakalanmış olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür “Siirt Devlet hastanesi kadrosu ve teknik ekipmanı ile 2009 ve 2010 yıllında ciddi bir başarı yakalamış durumda. Fiziki olarak eski olan devlet hastanemiz teknik ve eleman olarak bölgede beli bir kaliteyi yakalamış, hastanemize gelen hastalarımızın il dışındaki hastanelere sevkleri minimuma indirilmiştir. Devlet Hastanesinde bölgede bir çok hastanede yapılamayan ameliyatlar başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Valimiz Musa Çolak’ın desteği ile yeni hastane çalışmaları başlatılmıştır.”dedi.

ABC...
metin tan
Metin Tan  ::  Batman Dan Selamlar
27 Ocak 2018 20:02:00

bülent hocam iyi aksamlar .ben batmanda 2010 senesinde pratisyen hekim olarak çaliştim.sizin hekimliginizi görmek mesleki açidan benim de iştahimi açti..size nice vakalar daniştim.sonra pediatri uzmanl uzmanliği kazaninca dünya hastanesinden ayrildim..3 yildir pediatri uzmaniyim..sayfanizi takip ediyorum.hidrosefali operasyonunuzu izledim takdire şayan.saygilarimla uz.dr.metin tan

Doç. Dr. M. Bülent Önal
Doç. Dr. M. Bülent Önal
27 Ocak 2018 23:04:31

metin bey beni cok mutlu ettiniz. Nazik yaziniz icin cok tesekkur ederim. Gorusmek dilegiyle.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Prof. Dr. M. Bülent Önal Hoşnudiye Mah. Acıbadem Sk. No:19 Eskibağlar - Tepebaşı / Eskişehir +90 222 214 44 44 %62%75%6c%65%6e%74%6f%6e%61%6c%40%68%6f%74%6d%61%69%6c%2e%63%6f%6d