Sorularınız

ABC...
NİHAN KAYHAN
Nihan Kayhan  ::  Bel Fıtığı
1 Haziran 2018 16:30:33

Merhabalar, Benim sağ bacağıma vuran ağrı ile karışık elektriklenme sorunum var. Bacağımı çok fazla hareket ettirmemeye çalışıyorum ve hangi pozisyonda rahat isem, durabildiğim kadar o şekilde kalmaya çalışıyorum... Özellikle hapşırmak istemiyorum. Sağ diz arkasına elektrik veriliyor gibi bir sızı hissediyorum. 10 Ocak'ta Fizik Tedavi Uzmanına gittim, MR çektirdim ve " L5-S1 düzeyinde sağ parasantral protrüzyona bağlı dural kese ve sağ kök basısı izlendi" yazıyordu. 23 Mayıs'ta ağrılarımın artması sebebiyle Beyin ve sinir Cerrahisine gittim, tekrar MR istendi, bu kez " L5-S1 düzeyinde geniş tabanlı sağ parasantral inferiora uzanımlı subligamentöz herniasyona bağlı dural kese ve sağda kök basısı, her iki foramen inferiorunu daraltan diffüz bulgingizlenmektedir" yazıyor. Yaşım 27 ve oturarak çalışıyorum, Sürekli ayağa kalkmam için sağ kalçamda rahatsız edici yanma tarzı bir şey hissediyorum ve kalkıp sağ bacağımı sallıyorum sürekli. Henüz doğum yapmadım ancak bu yıl düşünüyordum ki bu ağrılar patlak verdi. Nasıl bir süreç izlemeliyim, ne yapmamı öneririrsiniz, cerrahi operasyon şart mıdır ? Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.. İyi günler..

Doç. Dr. M. Bülent Önal
Doç. Dr. M. Bülent Önal
1 Haziran 2018 23:32:25

nihan hanim 2 MR arasinda fitiginiz cok buyumus. Topallama ve kuvvet kaybiniz varsa ameliyat olmalisiniz. zaten gebelik surecinde cok zorluk cekersiniz kilo aldiginizda.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Gülhan taskin
Gülhan Taskin
1 Haziran 2018 12:44:39

Teknik sagittal FAR T1 ve T2 bulgular :T9-T10 düzeyinde sol posterini lateralde durak keseye indentasyon izlenen T2 ağırlıklı serilerde hipointens,lobülasyon gorulmektedir Yapilan kontrast sonrası incelemelerde bu alanda belirgin kontast madde tutulumu degerlendirilmemis olup casey eklem hipertrofisi olarak degerlendirilmistir.Gerekliliği halinde toraks BT birlikte değerlendirilmesi önerilir. Dorsol kifoz normal sinirlardadir .Spiral kanal sagittal çapı normal limitlerdedir. Intervertebral disk yukseklikleri ve sinyal yogunluklari doğaldır.Konuş medullaris normal seviyede sonlanmaktedir .Inceleme diğer yüzeylerde disk yada osseoz patolojiye ait spiral kord basisi saptanmamistir.subaraknoid alan serbestti.Bilateral noral foramenler tabi olup foraminal sinir kolları serbestir. Diğer faset eklem ilişkileri normaldir.Paravertebral yumuşak dokular simetrik ve doğal sinyal yoğunluğu göstermektedir.SONUC:T9-T10 düzeyinde sol posterio lateralde dural keseye indentasyon izlenen faset eklem hipertrofisi.Gerekliliği halinde toraks BT ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.... Hocam 7 yıldır 24 saat agri çekiyorum sağ omuriligin yan tarafındaki kasta omuzdan bir karis asagisida ağrım var omuriligimde hic agrim yok psikolijkman çok yıprandım ve hala tam olarak neyim var bir bilmiyorum bir doktor fm diyor diğeri başka şeyler t9 t10 daki sorun sağ sirtaki tarif ettiğim bölgeye agri yaparmi lutfen beni bilgilendirin

Doç. Dr. M. Bülent Önal
Doç. Dr. M. Bülent Önal
1 Haziran 2018 23:34:50

gulhan hanim bu size bahsettiginiz agriyi yapmaz. boyun mr cektirmenizi onerebilirm.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

ŞEYDA AYDOĞAN
Şeyda Aydoğan  ::  Fse T1 Sagital, Fse T2,sagittal Mr Sonucu
30 Mayıs 2018 12:28:50

Merhabalar 22 yaşındayım 3 ay evvel bel fıtığım patlamış ve sinirlere bası yaptığından dolayı acil ameliyata alındım. Ağrılarım çok arttı ve bacaklarımda uyuşmalar arttı. Lomber lordoz doğaldır. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

l5 s1 intervertebral disk mesafesi daralmıştır. Diskin t2a sinyali dejenerasyon sekonder azalmıştır. Komşu ens platolarda yağlı dejenerasyonlar izlenmektedir. Bu düzeyde l5 vertebra sol laminası defektiftir ve komşu yumuşak dokularda geçirilmiş operastona sekonder değişiklikler izlenmiştir. Bu düzeyde posteriorda belirginleşen diggüz diskal taşma izlendi. Her iki lateral reses ve sol nöral foramen girimi inferiordan daralmıştır.

Diğer düceylerde disk posterior konturları normal olup dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır.

Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensites, doğaldır.

ÇAlıştığım için doktora pek gidemiyorum. Acil bir durum var mı ? ve ameliyat gereken bir durum var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Doç. Dr. M. Bülent Önal
Doç. Dr. M. Bülent Önal
1 Haziran 2018 23:38:25

l5- s1 soldan yani kuyruk sokumunuzdan opere edilmissiniz ama rapor orada sinire baski yapan bir darliktan bahsediyor. doktorunuza gitmelisiniz.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

EMRE ÇILGIN
Emre Çilgin  ::  Mr Sonucu
30 Mayıs 2018 10:48:01

sayın hocam uzman çavuşluk sağlık raporu almak için hastaneye gittim doktor mr istedi.mr raporunda bu yazıyor uzmanlığa engel bir sıkıntım var mı
LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ;

İnceleme;
•Sagittal planda T1 A ve T2 A
•Aksiyal planda T2 A sekanslarla gerçekleştirilmiştir.

Lomber lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.
Lomber disklerin sinyal intensiteleri doğaldır.
Disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır.
Nöral foramen genişlikleri tabii olup, nöral kökler serbesttir.
İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.
Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir.

Doç. Dr. M. Bülent Önal
Doç. Dr. M. Bülent Önal
1 Haziran 2018 23:39:15

yok gibi gorunuyor.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Prof. Dr. M. Bülent Önal Hoşnudiye Mah. Acıbadem Sk. No:19 Eskibağlar - Tepebaşı / Eskişehir +90 222 214 44 44 %62%75%6c%65%6e%74%6f%6e%61%6c%40%68%6f%74%6d%61%69%6c%2e%63%6f%6d